Neophodni rekviziti za fitnes kod kuće
Vježbate li onoliko koliko biste trebali? Možda nemate izgrađenu rutinu vježbanja i niste dovoljno fizički aktivni, a gust raspored obaveza ne dozvoljava da se učlanite u teretanu? Kućna teretana ili kutak za fitnes mogu biti pametno rješenje do željene promjene.
Ako ste se odlučili za fitnes kod kuće, trebat će vam određena oprema i rekviziti. Koje su sve prednosti kućne teretane, odakle početi s kupovinom opreme i kako istrajati u vježbanju otkrivamo u novom blogu.
Prednosti kućne teretane
U užurbanom savremenom svijetu nekako kao da nam uvijek nedostaje vremena i novca. Čak i kad želimo da se aktiviramo i krenemo u teretanu, vrlo brzo nas tempo svakodnevice prestigne. Mnogo je praktičnije i finansijski isplativije vježbati kod kuće.
Počnimo od zakazivanja termina u teretani i odlaska do fitnes studija. Nerijetko izgubimo mnogo vremena na vožnju, dolazak i odlazak do teretane plus trening – može biti zaista teško izdvojiti dva sata svakog dana.
Vježbanje kod kuće, naravno, eliminiše putovanje i gužve u saobraćaju, a takođe – kućna teretana je uvijek otvorena. Možete vježbati u koje god doba dana želite.
Što se tiče troškova, postavljanje teretane kod kuće zahtijeva početo ulaganje, ali jednom kad nabavite opremu, nema više trošenja, plaćanja članarine i usluga trenera.
Kako postaviti fitnes kutak u kući?
Ne postoji jedan pravi način za postavljanje kućnog fitnes centra. Suština i jeste u tome da prostor za vježbanje kreirate prema specifičnim željama i ličnim fitnes ciljevima. Potrebno je samo razmisliti o tome koje vježbe želite raditi.
Od tipa treninga koje planirate da radite zavisi koju vrstu opreme ćete koristiti i nabaviti. Primjera radi, ako želite da se bavite jogom biće vam potrebni drugačiji rekviziti nego ako ste zainteresovani za dizanje tegova.
Malo kreativnosti može pretvoriti bilo koje mjesto u vašem domu u zonu za vježbanje. Slobodna soba u kući nudi puno prostora za opremu i aktivne vježbe. Isto važi i za otvorene prostore u podrumu ili garaži. No čak i ako imate mali stan, možete određeni kutak pretvoriti u pristojan prostor za vježbanje. Najbolje je da uredite svoju kućnu teretanu tako da vas motiviše cijeli prostor – postavite motivacijske slike ili citate, dodajte radio, uključite dodatnu rasvjetu, zvučnik i ogledalo. Dakle, to treba biti prostor u kom rado provodite vrijeme.
Faktori koje treba uzeti u obzir prilikom kupovine opreme za vježbanje
Prije nego što počnete stvarati zonu za vježbanje kod kuće kako biste bili u formi, imamo nekoliko savjeta koje treba uzeti u obzir. Najprije, ne žurite. Formirajte teretanu postepeno. Znamo da može biti primamljivo da odmah kupite svu opremu, ali često je bolje da dodajte rekvizite malo po malo, posebno ako niste jasno definisali kakav prostor želite.
Ciljajte uvijek kad možete na svestranost. Oprema koja se može koristiti na različite načine otkriva nove opcije i čini vježbe interesantnijim. Svakako da je ovo poseban faktor dok smišljate svoju rutinu. Naravno, bitno je da prije kupovine budete svjesni kojim prostorom raspolažete. Idealan prostor za vježbanje trebao bi vam ponuditi prostor za kretanje. Pokušajte izbjeći prenatrpanost kupovinom prevelikih sprava.
Odabir opreme za vježbanje
Kada kreirate plan i odaberete mjesto za vježbanje kod kuće možete se posvetiti nabavci opreme i početi da gradite rutinu vježbanja. Predlažemo osnovne fitnes rekvizite koji ne zahtijevaju velika ulaganja:
Bučice
Nisu vam potrebne klupe za utege i ploče od 20 kilograma da biste vježbali svoje mišiće, pogotovo na početku. Ulaganje u nekoliko bučica ili girja različitih težina – laganih, srednjih i teških za vaš nivo kondicije – može vam pružiti obilje mogućnosti za vježbanje. Ovi tegovi nisu namijenjeni samo za ruke i gornji dio tijela. Možete ih držati tokom čučnjeva ili raditi iskorake ili trbušnjake sa njima. Dakle, mogu biti dio treninga cijelog tijela.
Ako želite da smanjite količinu opreme u kućnoj teretani ili imate manji prostor, razmislite o kupovini podesive bučice ili girja. Oni su skuplji, ali možete dugoročno uštedjeti tako što nećete morati kupovati više pojedinačnih utega. Ušteda je zagarantovana i ako se odlučite za set za vježbanje 6u1, koji sadrži jednoručne tegove, pješčane tegove za noge, pilates loptu i trake (dugačka rastezljiva i mala zatvorena), kao i girju.
Otporne trake
Otporne trake dolaze u različitim težinama, bojama i dužinama. Oni su dobra odskočna daska ka treningu snage ako ste početnik, jer vam mogu pomoći da otežate određene vježbe. Elastične trake se uglavnom koriste za vježbe koje rade na gluteusima, kao što su čučnjevi, most, potisak kukovima, abdukcije kuka, školjka i još mnogo toga. Takođe, možete koristiti trake otpora da otežate sklekove i vježbe za stomak. Duže trake otpora mogu biti od pomoći tokom čučnjeva i mrtvog dizanja.
Korištenje ogromnih gumenih traka stavlja dovoljno napetosti na mišiće da mogu naporno raditi tokom pokreta, slično kao kada podižete utege. Pored toga što predstavljaju nevelik trošak, trake su pogodne i zbog toga što su manje glomazne od utega pa su pametan izbor ako imate ograničen prostor.
Korisni fitnes rekviziti i sprave
Nekoliko drugih manjih predmeta koji se mogu dobro iskoristiti u kućnoj teretani uključuju podlogu za vježbanje, klupu za trbušnjake i uže za skakanje.
Tu su i veće sprave i oprema koja ipak više košta od kompleta bučica. No kada platite veću cijenu možete biti jače motivisani da se čvrsto držite svog plana vježbanja. Uložiti u kvalitetnu traku za trčanje i te kako ima smisla ako planirate trčati svakog ili barem svakog drugog dana. Isto važi i za kupovinu sobnog bicikla.
S obzirom na veliku razliku u cijeni manje i veće opreme, razmislite o kupovini sprava s nižom cijenom za početak dok isprobavate novi režim vježbanja. Smatrajte to minimalnim ulaganjem da vidite da li vam se neka aktivnost dopada ili ne. Ako otkrijete da dosljedno koristite opremu i uživate u njoj, uvijek možete kupiti kvalitetniju i skuplju kasnije. Dajte sebi vremena da otkrijete šta tačno želite i šta vam je potrebno.
Pored trake za trčanje i sobnog bicikla, od veće opreme koja se može uklopiti u plan kućne teretane izdvajamo vreće za udaranje, sistem za dizanje tegova, sprava za povlačenje, vertikalni ili stepenasti penjač.
Postavljanje kućne teretane nudi priliku da vježbate kod kuće, ali na vama je da iskoristite tu priliku. Rutina je neophodna da biste stekli naviku vježbanja. Pokušajte da odredite određeno vrijeme, svaki dan ili svaki drugi dan, kada ćete vježbati u svojoj teretani. Neka vam to postane navika i izvući ćete maksimum iz svog prostora.